+32 307 18 18
Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami.
Zostaw nr telefonu, a my skontaktujemy się z Tobą.
Kinesiotaping nazywany także tapingiem to coraz bardziej popularna metoda fizjoterapii. Polega na oklejeniu wybranej części ciała specjalnymi taśmami kinezjologicznymi w celu uśmierzenia bólu, rozluźnienia mięśni czy zmniejszenia napięcia wewnątrzmięśniowego. Co to jest i w jaki sposób działa kinesiotaping? Komu może pomóc? Wyjaśniamy.
Kinesiotaping znany również jako plastrowanie dynamiczne to technika terapeutyczna, która polega na aplikowaniu na skórę elastycznego plastra w celu poprawy funkcji mięśniowych, zmniejszenia bólu czy wspomagania procesu rehabilitacji. Wynalazcą plastrów do kinesiotapingu był japoński doktor Kenzo Kase, który oprócz samych taśm opracował również szczegółowe techniki plastrowania odpowiednie dla poszczególnych dolegliwości. Plastry do kinesiotapingu są wykonane z elastycznego materiału, który pod względem elastyczności i grubości jest podobny do ludzkiej skóry. Ich zadaniem jest lekkie uniesienie skóry i pogłębienie przestrzeni pomiędzy jej powierzchnią a mięśniami. Bardzo ważne jest, aby przed naklejeniem plastra przeprowadzić dokładne badania przesiewowe, które wskażą jaki obszar ciała wymaga rehabilitacji. Plastry nie powodują dyskomfortu w trakcie noszenia, są więc wygodnym i efektywnym uzupełnieniem klasycznej fizjoterapii lub innego sposobu leczenia.
Mimo że plastry do kinesiotapingu nie wydzielają jakichkolwiek substancji farmakologicznych, które przenikają przez skórę, to mają niezwykle korzystny wpływ na cały organizm. Poprawiają działanie układu limfatycznego – zwiększają ukrwienie i przepływ limfy. Pozytywnie działają na mięśnie, ścięgna i stawy – rozluźniają je i zmniejszają napięcie. Zmniejszają ból i wspomagają proces gojenia się tkanek. Ich działanie w szczególności cenią sobie zawodowi sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. W przypadku pojawienia się kontuzji zastosowanie plastrów stabilizuje mięśnie i stawy w ich fizjologicznej pozycji chroniąc je przed dalszym uszkodzeniem. Dzięki temu, możliwa jest szybka regeneracja i powrót do treningów. Kinesiotaping pozwala osiągnąć lepsze ukrwienie, przez co wpływa na zwiększenie siły mięśniowej. Z tego powodu zastanawiano się czy nie uznać tej metody jako środka dopingowego, jednak brak substancji chemicznych wykluczył taką możliwość.
Taśmy do kinesiotapingu mogą być stosowane u pacjentów z różnymi dolegliwościami. W zależności od sposobu ich naklejenia będą pomocne w wielu sytuacjach. Z taśm mogą korzystać osoby z wadami postawy i zakłóceniami naturalnych krzywizn, takimi jak lordoza, kifoza czy garbienie się. Sportowcy w przypadku kontuzji i urazów, a nawet z naderwanym ścięgnem czy mięśniem. Osoby ze zwyrodnieniami stawów i bólami napięciowymi. Kobiety w ciąży lub po jej zakończeniu, u których występuje ból podbrzusza. Bardzo ważne jest, aby każdy przypadek plastrowania, niezależnie od powodu, dla którego jest wykonywany był skonsultowany z lekarzem.
Metoda ta jest bezpieczna i łagodna, dlatego nie ma wielu przeciwskazań do jej stosowania. Istnieją jednak sytuacje, gdy nie powinno się naklejać plastrów. Są to świeże blizny pooperacyjne, świeże tatuaże oraz infekcje i rany w miejscu aplikacji. Przeciwwskazaniem są także: cukrzyca, żylaki, łuszczyca, nowotwory złośliwe, zakrzepica żył głębokich, tętniaki, niezrośnięte złamania czy reumatyzm.
Zachęcamy do umówienia zabiegu kinesiotapingu przez stronę: Kinesiotaping
+32 307 18 18
Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami.
Zostaw nr telefonu, a my skontaktujemy się z Tobą.