Laser frakcyjny CO2 - odmładzanie twarzy, usuwanie blizn i zmarszczek - Beautymedica Katowice

Laser frakcyjny CO2 – odmładzanie twarzy, usuwanie blizn i zmarszczek

Laser frakcyjny CO2 – odmładzanie twarzy, usuwanie blizn i zmarszczek

 

Rozwój i  postęp w medycynie estetycznej jest bardzo szybki, urządzenia stają się bardziej precyzyjne a sam zabieg przynosi niebywałe efekty. Nasze panie często borykają się z bliznami, które maja od wielu lat i niestety nie bardzo wiedza jak sobie z nimi poradzić. A co z odmłodzeniem skóry przy pomocy lasera frakcyjnego Co2? Teraz jest to jak najbardziej możliwe.
Laser frakcyjny CO
2 stanowi nowoczesną metodę odmładzania skóry bez konieczności długiej rekonwalescencji, charakterystycznej dla zabiegów chirurgicznych. Jego działanie można, bez wahania, przyrównać, do jakości drobnych zabiegów chirurgicznych.

Na początek skupmy się na tym, co to jest laser frakcyjny Co2 i na czym polega jego nowoczesna technologia.
Laser frakcyjny ablacyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Może działać tylko w naskórku (wtedy zabieg nazywamy mikrodermabrazją laserową), a mimo to docierać do głębszych warstw skóry właściwej. Światło lasera ablacyjnego CO2 wnika w skórę i jest absorbowane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne kolumny w skórze. W ten sposób w skórze zostaje uruchomiona kaskada regeneracji – zawarty w niej kolagen ulega obkurczeniu, zaczyna się proces uzupełniania powstałych ubytków, czyli tworzenie nowych włókien kolagenowych. Podczas tego procesu zostaje także wydzielone ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki. Oczywiście podczas jednej sesji laseroterapii nie można wytworzyć zbyt masywnych uszkodzeń, dlatego tak ważne jest dobranie parametrów laserowych do problemu, fototypu skóry czy możliwości gojenia się skóry pacjenta. „Dziurkowanie” skóry odbywa się w równych odstępach, zazwyczaj, co 1 mm (można tę odległość wydłużyć lub skrócić).Z wiekiem tracimy około 1% kolagenu zawartego w naszej skórze, proces ten gwałtownie przyspiesza u kobiet w trakcie i po menopauzie. Mniej kolagenu to widoczne opadanie skóry, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne; więcej kolagenu to bardziej napięta, młodsza, gładsza i jędrniejsza cera.

Więc jakie są wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym?

BLIZNY POTRĄDZIKOWE
Laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry tj. wszelkiego rodzaju bliznami, rozstępami czy nierównościami skóry. Jest przede wszystkim rozpowszechniony wśród pacjentów borykających się z bliznami po trądzikowymi. Wspomniany defekt estetyczny dotyczy zarówno nastolatków, jak i osób dojrzałych.


INNE RODZAJE BLIZN (W TYM PO OPERACJACH, PO URAZACH CZY SAMOOKALECZANIU)

Kolejnym popularnym problemem, który jest wskazaniem do terapii laserem frakcyjnym, są blizny, czy to po operacjach, po urazach, czy po samookaleczaniu. Z pomocą przychodzi znów laser CO2 – im świeższa blizna, tym lepsze efekty estetyczne można uzyskać. Mitem jest, że należy odczekać dłuższy okres od powstania blizny. De facto terapię można zacząć od razu, po usunięciu szwów skórnych (o ile były założone). Walkę ze starymi, nawet istniejącymi kilka lat bliznami, również warto podjąć. Nie będzie to proces szybki, jednak można uzyskać naprawdę dobre efekty – spłycić je, wyrównać koloryt, sprawić, by mniej rzucały się w oczy.


SKÓRA Z OZNAKAMI STARZENIA


Kolejnym wskazaniem do zastosowania lasera CO
2 jest odmładzanie skóry, czyli laserowy lifting. Skutecznie zwalcza siatki drobnych zmarszczek (warto zaznaczyć, że zabiegi z użyciem toksyny botulinowej eliminują zmarszczki mimiczne, natomiast nie usuną całkowicie zmarszczek utrwalonych), przeciwdziała utracie
jędrności, zagęszcza skórę, eliminuje przebarwienia. Oczywiście laser nie zastąpi nam interwencji chirurgicznej, ale regularne korzystanie z dobrodziejstwa lasera CO
2 spowolni procesy starzenia się skóry.

SKÓRA TŁUSTA I PROBLEMATYCZNA

Laser CO2 przychodzi z pomocą także w utrzymaniu “w ryzach” skóry tłustej. Regularne złuszczanie naskórka pomaga regulować poziom wydzielanego sebum, zwęża pory, w konsekwencji zapobiega powstawaniu zmian ropnych i zaskórników.


ROZSTĘPY

Innym problemem wartym wspomnienia, z którym radzi sobie laser frakcyjny są rozstępy. Je także można skorygować spersonalizowanymi zabiegami z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Korekta rozstępów stanowi jednak nie lada wyzwanie – są to właściwie blizny, najczęściej stare i obejmujące dużą powierzchnię skóry. Zabiegi trzeba robić niezwykle rozważnie, proces gojenia jest dłuższy niż na twarzy czy szyi. Rozstępy można poddawać laseroterapii niezależnie od obszaru ciała, na którym występują. Obowiązuje ta sama zasada, co przy bliznach – im wcześniej od powstania problemu zaczniemy zabiegi, tym lepsze efekty w krótszym czasie możemy uzyskać.

Należy pamiętać, że efekt zabiegu laserem CO2 nie jest natychmiastowy – proces przebudowy i syntezy kolagenu trwa kilka tygodni, i tyle należy poczekać na wyniki terapii.

Jak przebiega cały zabieg? Już opowiadam.

Pierwszym krokiem jest osobista konsultacja, w trakcie, której my kosmetolodzy zbieramy dokładny wywiad odnośnie stosowanych leków, przebytych chorób (ze szczególnym uwzględnieniem chorób dermatologicznych w obrębie skóry, która ma zostać poddana laseroterapii), ogląda i ocenia problem. Omawiane są także możliwe do osiągnięcia efekty i wasze oczekiwania drogie panie.

Laseroterapia przeprowadzana jest na oczyszczonej skórze. Po demakijażu na obszar planowany do laseroterapii nakładana jest maść znieczulająca a następnie folia. Po upływie około 25-35minut zaczyna działać znieczulenie. Po zmyciu maści i dezynfekcji skóry, przystępujemy do procedury – dobieramy odpowiednie parametry, wykonujemy zabieg i jednocześnie chłodzimy skórę. Podczas zabiegu możemy często czuć nieprzyjemny zapach, związany z odparowywanym naskórkiem. Sam zabieg trwa 15-30 minut i pomimo znieczulenia jest niekomfortowy, ponieważ skóra bezpośrednio po zabiegu piecze. Po laseroterapii skóra również jest schładzana nawiewem zimnego powietrza. Przed wyjściem z gabinetu nakładana jest maść regenerująca i krem z filtrem SPF 50.

Skoro wiemy, jakie przeznaczenie ma laser frakcyjny CO2 to teraz czas na przeciwskazania, to również jest ważny aspekty korzystania z lasera.
Laseroterapię, niezależnie od rodzaju, wykonujemy na skórze wolnej od zmian ropnych, zapalnych czy chorób dermatologicznych.
Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są:

 • Ciąża i okres karmienia piersią,

 • Choroby nowotworowe i okres karencji onkologicznej,

 • Przewlekłe dermatozy, np. łuszczyca,

 • Stosowanie retinoidów miejscowo (przerwa od ostawienia takiej terapii do rozpoczęcia zabiegów laserowych to minimum 6 tygodni),

 • Stosowanie retinoidów doustnie (należy odczekać 6 miesięcy od czasu zakończenia terapii),

 • Nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca,

 • Nierealistyczne oczekiwanie odnośnie możliwych do uzyskania efektów,

 • Niechęć do rygorystycznego stosowania się do zaleceń po zabiegowych.
  Przeciwwskazaniami względnymi są:

 • Uregulowana cukrzyca typu 2.,

 • Choroby autoimmunologiczne, np. choroba Hashimoto,

 • Stosowanie niektórych leków, np. sterydów,

 • Nadwrażliwość na światło.


Podsumowując:

Laser frakcyjny naprawdę działa! Zdecydowana większość naszych pacjentów odczuwa poprawę stanu swojej skóry już po kilku dniach od zabiegu. Trzeba pamiętać o tym, że parę godzin po zabiegu nie da się obiektywnie ocenić efektów, a wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Na rezultaty trzeba czekać dłużej. Laser frakcyjny celowo uszkadza skórę w parę sekund, ale na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu – od 2 do 4 tygodni. Dopiero wtedy widoczne są trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.


Tagi:
Beauty medica
Umów bezpłatną konsultację

+32 307 18 18

Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami.
Zostaw nr telefonu, a my skontaktujemy się z Tobą.